577
0

Звернення учасників круглого столу
 на тему «Запобігання професійним захворюванням» до керівників шахт і підприємств з видобутку вугілля


Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Луганській області, Головне управління Держсанепідслужби у Луганській області, департамент охорони здоров`я  Луганської обласної держадміністрації, територіальне управління Держгірпромнагляду у Луганській області, Федерація профспілок Луганської області та Луганська обласна галузева організація роботодавців вугільної промисловості висловлює крайню стурбованість з приводу ситуації, що склалася на підприємствах вугільної промисловості. Другий рік в області спостерігається зростання рівня професійної захворюваності шахтарів. У 2012році кількість виявлених на підприємствах професійних захворювань зросла на 2,5% і становила 1449 випадків проти 1414 у 2011. При цьому понад 90 відсотків працівників, які  отримали професійні захворювання, це працівники підприємств вугільної промисловості. У 2012 році на підприємствах міста Краснодону виявлено 250 професійних захворювань, у  місті Ровеньки - 230 випадків, у місті Свердловську - 185 випадків, що у сумі складає 45,9% від загальної кількості виявлених профзахворювань.

Серед підприємств з найбільшим рівнем професійної захворюваності Шахта  «Білоріченська», де зареєстровано 80 випадків профзахворювань, або 5,52% від загальної кількості по Луганській області; ВП «Шахтоуправління «Луганське» ДП «Луганськвугілля» - 77 випадків, або 5,31%; ВП  «Шахта «Комсомольська» ДП «Антрацит» - 72 випадки, або 4,97%; СП «Шахтоуправління «Самсонівське-Західне» ПАТ «Краснодонвугілля» - 66 випадків, або 4,55%;  ВП «Шахта «Довжанська – Капітальна» ТОВ ДТЕК «Свердловантрацит» - 65 випадків, або 4,49%;  ВП  «Шахта  «Фащівська» ДП  «Луганськвугілля» - 58  випадків, або 4%,  СП «Шахтоуправління «Молодогвардійське» ПАТ «Краснодонвугілля» - 57 випадків, або 3,93%.

Більшість професійних захворювань – це захворювання пилової етіології. У 2012 році зареєстровано 1226 випадків захворювання легенів та органів дихання, що складає 84,6% від загальної кількості.

Основною причиною становища, що склалося з професійною захворюваністю працівників шахт, є недосконалість технології видобутку вугілля і, як наслідок, перевищення концентрації пилу в гірничих виробках у десятки разів від гранично допустимої. В той же час на шахтах не виконується передбачений нормативами комплекс заходів щодо знепилювання повітря на робочих місцях, працівники не повною мірою забезпечені засобами індивідуального захисту, облік пилових навантажень на організм працівників проводиться формально і при досягненні критичних за пневмоконіозом пилових навантажень працівники не звільнюються від роботи у запиленій атмосфері.

На рівень професійної захворюваності впливає також несвоєчасне проходження працівниками профілактичних медичних оглядів. Працівники, які не пройшли медогляд, це, у майбутньому, потенційні професійно хворі, у яких вчасно не виявлена патологія і не вжиті заходи по лікуванню, а таких у 2012 році в області було понад 11 тис. Ще одна категорія - це працівники, які за результатами медичних оглядів не виведені з робочих місць із шкідливими умовами праці. У 2012 році підлягали виводу 871 працівників, а виведено тільки 789.

Звертаємося до Вас, шановні роботодавці - керівники шахт і підприємств з видобутку вугілля усіх форм власності, як до однієї із сторін соціального партнерства, з проханням забезпечити дотримання на робочих місцях шахтарів вимог «Правил безпеки у вугільних шахтах», зокрема розділу «Рудникова аерологія».

Слід посилити відомчий контроль наявності та використання засобів індивідуального захисту, дотримання на шахтах норм виробничої санітарії, забезпечити своєчасне і якісне проходження працівниками профілактичних медичних оглядів. Необхідно також вжити заходів до безумовного виводу з робочих місць із шкідливими умовами праці працівників, яким відповідно до висновку лікувально-профілактичних закладів протипоказана робота в цих умовах.

Найважливішою ознакою цивілізованості та демократичності будь-якого сучасного суспільства є рівень створення достойних і комфортних умов праці. Права працівників на належні безпечні і здорові умови праці гарантовані Конституцією України та Законом України «Про охорону праці». Цим же законом визначені обов’язки роботодавців щодо створення на робочих місцях умов праці, які б відповідали вимогам нормативно-правових актів. Дотримання та виконання вимог законодавства - це громадянський обов’язок кожного керівника. Спускаючись у шахту гірники довіряють Вам найдорожчі цінності - свої життя і здоров’я, збереження яких залежить від Вашої принципової позиції та відповідального ставлення до питань охорони праці та профілактики професійних захворювань.

Сподіваємося на Ваше розуміння і усвідомлення необхідності поліпшення умов праці робітників однієї з важливіших та найнебезпечніших галузей економіки.

 

Управління виконавчої дирекції Фонду СНВ України
у Луганській області

 
Територіальне управління Держгірпромнагляду
у Луганській області
Головне управління Держсанепідслужби
у Луганській області

 
Федерація профспілок Луганської області
Департамент охорони здоров`я  Луганської обласної держадміністрації Луганська обласна галузева організація роботодавців вугільної промисловості
Обсудить